Logistyka kontraktowa

Logistyka kontraktowato suma detali

Partnerstwo w biznesie - czyli strategia win-win

powrót

Czy Twoje relacje z firmą logistyczną są rzeczywiście partnerskie? Chodzi o sposób współpracy na linii klient – operator, którego celem i efektem są korzyści odniesione przez obie strony, czyli jednoczesna wygrana, w skrócie „win-win”.

Jak sprawdzić w jakim kierunku zmierzacie?

Wśród wielu trendów występujących na rynku, rysują się dwa skrajne kierunki:

  1. dążenie do minimalizacji błędów poprzez coraz bardziej szczegółowe definiowanie metod i zasad współpracy (np. w formie umowy), zwykle kosztem utraty elastyczności
  2. dążenie do elastycznej współpracy z możliwością bieżącej redefinicji zasad, w związku z dużą dynamiką zmian rynkowych i nawyków konsumenckich.

My jesteśmy zwolennikiem drugiego wariantu współpracy. Który kierunek bliższy jest oczekiwaniom Twojej firmy?

Partnerstwo w praktyce

Warunkiem każdej partnerskiej współpracy jest zaufanie. Ostatnie wyniki badań przeprowadzonych przez ICAN Institute pozytywnie zaskakują – wiele przedsiębiorstw korzystających z usług jednego operatora logistycznego, zaufanie ceni wyżej niż inne parametry współpracy, takie jak jakość usług. Oznacza to, że partnerstwo w biznesie nie jest abstrakcją ani sloganem marketingowym, a relacją możliwą do wypracowania.

Rzeczywiste partnerstwo to również otwarte rozmowy i zaangażowanie na szczeblu zarządczym obu firm: klienta i operatora. Brzmi jak mrzonka? – Otóż nie! A oto dowód:

Redukcja szczytów przewozowych występujących w ostatnie dni miesiąca, spowodowanych irracjonalnym wzrostem sprzedaży do sieci handlowych i hurtowni w celu realizacji założonych budżetów:

Konieczność obsługi logistycznej zwielokrotnionego wolumenu w tak krótkim czasie, niosła za sobą szereg negatywnych konsekwencji, między innymi windując ceny transportu i podwyższając ogólne koszty logistyki firm. W konsekwencji spadały marże.

Z inicjatywy operatora logistycznego, firmy będące odbiorcami usług logistycznych, wypracowały szereg rozwiązań, korzystnych dla wszystkich uczestników łańcucha dostaw, angażując decydentów na szczeblu zarządczym i udostępniając dobre praktyki na http://www.szczytykosztuja.pl/pl/dobre-praktyki.html

To jedynie przykład wskazujący jeden z potencjalnych obszarów do partnerskiej współpracy. Takich elementów jest znacznie więcej. A kiedy pomyślimy w skali setek albo tysięcy palet, to drobne zmiany mogą przynieść duże korzyści.

Jak zdiagnozować obszary do optymalizacji w Twojej firmie?

Zapraszamy do współpracy.

Słownik Logistyki Kontraktowej

Co-packing

To trochę jak przygotowywanie koszyków okolicznościowych, tyle że u nas są to zestawy promocyjne składające się z kilku pojedynczych produktów jak piwo, chipsy i orzeszki. Wszystko według potrzeb klienta.

Etykietowanie / Labelling

Czyli każdy z produktów dostaje naklejkę z wymaganą informacją.

Just in sequence

Nasz klient produkujący przykładowo samochody potrzebuje odpowiednich części, w odpowiednim czasie, w odpowiednim miejscu całego procesu produkcyjnego. Tu wkraczamy my dostarczając klientowi wszystko czego potrzebuje prosto na linię produkcyjną.

Just in time

Dostarczamy towar w dokładnie przez klienta określonym momencie niezbędnym dla całego procesu produkcyjnego. Dzięki temu klient oszczędza na magazynowaniu towarów.

Konfekcjonowanie

Tak jak komponuje się bukiety kwiatowe, aby wszystko do siebie pasowało, tak my komponujemy  odpowiedni sposób towary i produkty według wymagań klienta.

Logistyka kontraktowa

To jedna z bardziej zaawansowanych usług świadczonych na rynku TSL. W przeciwieństwie do prostego składowania, jest to długoterminowe i kompleksowe zarządzanie operacjami magazynowymi, a często centralnym magazynem klienta, który zdecydował się na outsourcing usług logistycznych.

logistyka white gloves

Pakowanie towaru i przesyłek ze szczególną uwagą  i przy zachowaniu wysokiej estetyki przesyłek

Magazyn

To tutaj składujemy towary naszych klientów jak szafy, wazony, telewizory, talerze, części samochodowe i całą masę innych rzeczy.

Składowanie towaru

Przechowywanie produktów i towarów to prawdziwa sztuka. Trzeba je umieścić na określonych powierzchniach magazynowych przy optymalnym sposobie składowania. No a potem trzeba je jeszcze znaleźć.

Terminal / cross-dock

To właśnie tam na specjalistycznej powierzchni magazynowej przeładowujemy towary, które podróżują z jednego miejsca w drugie.

WMS (Warehouse Management System)

System informatyczny zarządzania operacjami zawierający zestawienie wszystkich operacji oraz zmian odbywających się w magazynie. Z naszej strony możemy tylko dodać, że to bardzo skomplikowany system.
Zamknij