Logistyka kontraktowa

Logistyka kontraktowato suma detali

Elastyczność vs. korporacyjność

powrót

Globalne korporacje zwykle współpracują z podobnymi sobie, najlepiej rozpoznawalnymi markami logistycznymi na świecie, licząc na to że wiarygodna marka będzie gwarantem dobrego serwisu na wszystkich kontynentach. Jednak korporacyjność światowych gigantów logistycznych niesie za sobą również pewną sztywność funkcjonowania organizacji, co nie pozwala zbyt dynamicznie reagować na zmieniającą się sytuację rynkową. Brak elastyczności to najczęstszy zarzut jaki słyszymy z ust klientów współpracujących z globalnymi graczami TSL. Być może dlatego coraz częściej obserwujemy zmiany w sposobie oceny dostawcy logistycznego już na etapie postępowania przetargowego. Menadżerowie łańcucha dostaw wychodzą poza podstawowe kryteria oceny dotyczące ceny, jakości i stabilności finansowej dostawcy. Na bazie naszych obserwacji, stworzyliśmy listę niestandardowych kryteriów, o które najczęściej pytają klienci:

  1. Niezależność decyzyjna i kapitałowa operatora, która daje swobodę dostarczania rozwiązań szytych na miarę
  2. Sprawdzona marka z globalnymi możliwościami, ale wybitnie znająca specyfikę regionu
  3. Indywidualne podejście do przetargu oraz sposobu procedowania implementacji projektu, zamiast stosowania sztywnych schematów
  4. Bezpieczne wdrożenie oraz bieżące modelowanie procesów logistycznych przez doświadczony zespół projektowy (PMO)
  5. Płynna realizacja projektu dzięki obsłudze w ramach jednej firmy, a nie grupy odrębnych podmiotów, tj. grupy kapitałowej.
  6. Płaska struktura zarządzania, wspierająca szybkość procesów decyzyjnych
  7. Brak nadmiernie rozbudowanych i skostniałych procedur, które zwykle hamują podejmowanie decyzji i skuteczne działanie w turbulentnym otoczeniu rynkowym
  8. Sprawne procesowanie zmian i innowacji
  9. Szybkie nabywanie kompetencji w prowadzaniu zróżnicowanych projektów dla różnych branż
  10. Operacje spedycyjne prowadzone w jednym spójnym systemie TMS.

Tę listę możesz uzupełnić o własne spostrzeżenia, lub też zmodyfikować pod potrzeby własnej firmy.

Słownik Logistyki Kontraktowej

Co-packing

To trochę jak przygotowywanie koszyków okolicznościowych, tyle że u nas są to zestawy promocyjne składające się z kilku pojedynczych produktów jak piwo, chipsy i orzeszki. Wszystko według potrzeb klienta.

Etykietowanie / Labelling

Czyli każdy z produktów dostaje naklejkę z wymaganą informacją.

Just in sequence

Nasz klient produkujący przykładowo samochody potrzebuje odpowiednich części, w odpowiednim czasie, w odpowiednim miejscu całego procesu produkcyjnego. Tu wkraczamy my dostarczając klientowi wszystko czego potrzebuje prosto na linię produkcyjną.

Just in time

Dostarczamy towar w dokładnie przez klienta określonym momencie niezbędnym dla całego procesu produkcyjnego. Dzięki temu klient oszczędza na magazynowaniu towarów.

Konfekcjonowanie

Tak jak komponuje się bukiety kwiatowe, aby wszystko do siebie pasowało, tak my komponujemy  odpowiedni sposób towary i produkty według wymagań klienta.

Logistyka kontraktowa

To jedna z bardziej zaawansowanych usług świadczonych na rynku TSL. W przeciwieństwie do prostego składowania, jest to długoterminowe i kompleksowe zarządzanie operacjami magazynowymi, a często centralnym magazynem klienta, który zdecydował się na outsourcing usług logistycznych.

logistyka white gloves

Pakowanie towaru i przesyłek ze szczególną uwagą  i przy zachowaniu wysokiej estetyki przesyłek

Magazyn

To tutaj składujemy towary naszych klientów jak szafy, wazony, telewizory, talerze, części samochodowe i całą masę innych rzeczy.

Składowanie towaru

Przechowywanie produktów i towarów to prawdziwa sztuka. Trzeba je umieścić na określonych powierzchniach magazynowych przy optymalnym sposobie składowania. No a potem trzeba je jeszcze znaleźć.

Terminal / cross-dock

To właśnie tam na specjalistycznej powierzchni magazynowej przeładowujemy towary, które podróżują z jednego miejsca w drugie.

WMS (Warehouse Management System)

System informatyczny zarządzania operacjami zawierający zestawienie wszystkich operacji oraz zmian odbywających się w magazynie. Z naszej strony możemy tylko dodać, że to bardzo skomplikowany system.
Zamknij